UNDERDOSE - TILT
Slovenský Seattle nie je Prešov, ale Nitra. Toto je naozaj špičková domáca nahrávka a ak aj neexistuje škatuľka ako dark progressive grunge, tak album TILT ju práve vytvoril.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Fenomenální finsko – švédsko - německý hvězdolet si momentálně vybral menší pauzu, tudíž pro jeho fanoušky nastala doba vzpomínání a uvzdychaného hoblování starých fošen. Já osobně počal jsem svou melancholickou pouť u neprávem (alespoň co se mé osoby týče) zavrhované desky „Destiny“ a nakonec jsem doklouzal až k jedinému oficiálnímu živáku „Visions Of Europe“. Ten nás pěkně zostra vede až do roku 1998, kdy kapela rozsévala své monumentální vize po evropském kontinentu. Vyvolenými se nakonec stali athénští a milánští fans a nutno říci, že kapela poctila ty pravé!
Od počátku panuje na kolbišti neuvěřitelná vřava – jako na fotbale. Kotel hřímá mocné STRA – TO – VARIUS a když se vlasaté modly konečně objeví, zaniká decentní intro docela v ryku publika. Poněkud rozšířený model – nejdříve bugr a pak ticho po pěšině rozhodně Stratovariovcům nehrozí. Masa hrdel se chytá každé „vyzpívatelné“ melodie, každé šance, kdy nástroje zaseknou a explodují (a těch je u téhle smečky věru dostatek). Jest skoro neuvěřitelné, že úvodní arcivelebné riffování v kompozici „Visions“ vyznívá s tím chorálním doprovodem ještě úchvatněji nežli ve studiu... Všudypřítomný slavík Timmo Kotipelto přilívá napalmu do plamene chytrým hecováním, povinným zatajováním částí názvů skladeb, nejistými pokusy mluvit rodnou řečí fanoušků a samozřejmě i typickým rozeřváváním. A komunikace publikum-kapela šlape jako švýcarské chronometry, neustálé chvění, napětí, děj...
K tomuto živáku se jako k jednomu z mála vracím s železnou pravidelností. Narozdíl od občas trochu rozkolísaných řadovek totiž představuje nekončící masáž paprskem čisté speed metalové energie. Nedají Vám vydechnout, sází jednu skvěle provedenou vizi za druhou a tak nezbývá než rezignovat a nechat se unášet dravou řekou (živé) energie. BRAVO!!!
Perfektní živák finské speed metalové veličiny. tady není příliš co rozebírat – má to energii, má to kulisu, prostě má to grády. STRATOVARIUS v plné parádě!
8,5 / 10
Timmo Tolkki
- kytara
Timmo Kotipelto
- zpěv
Jari Kainulainen
- basa
Jens Johansson
- klávesy
Jörg Michael
- bicí
1. CD 1: Forever Free
2. Kiss of Judas
3. Father Time
4. Distant Skies
5. Seasons fo Change
6. Speed of Light
7. Twilight Symphony
8. Holy Solos
9. CD 2: Visions
10. Will The Sun Rise?
11. Forever
12. Black Diamonds
13. Against The Wind
14. Paradise
15. Legions
Nemesis (2013)
Elysium (2011)
Polaris (2009)
Stratovarius (2005)
Elements Pt. 2 (2003)
Elements Pt. 1 (2003)
Intermission (2001)
Infinite (2000)
Destiny (1998)
Visions Of Europe (Live) (1998)
Visions (1997)
Episode (1996)
Fourth Dimension (1995)
Dreamspace (1994)
Twilight Time (1992)
Fright Night (1989)
To já si přidám, páč tenhle živák je opravdu vydařenej..
Slovenský Seattle nie je Prešov, ale Nitra. Toto je naozaj špičková domáca nahrávka a ak aj neexistuje škatuľka ako dark progressive grunge, tak album TILT ju práve vytvoril.
Jednočlenný projekt Kanaďana Jocelyna Galipeaua už dlouho vzývá raně osmdesátkový heavy metal a v současné vlně zájmu o kovové retro může být jeho nové album zajímavým tipem, pokud ovšem snesete, že umělcův pěvecký výkon dokáže občas mírně zatahat za uši.
Pro mě zásadní objev na slovenské scéně a to nejen v neotřelých nápadech, ale i v přístupu k tvorbě v rámci black a death metalu. Korunováno skvostným zvukem ze studia Pulp. A ano, máme v tu zpoždění v tom objevování. Asi rok.
Má to niekoľko dobrých nápadov, ale celkovo mi tu chýba akákoľvek ambícia. Je to celé uponáhľané, miestami aj dosť blbučké, herci žiadna sláva - skrátka taká spotrebná hororová jednohubka. Za návštevu kina to nestojí. 5/10, možno 6/10.
Naprosto unikátní slovenský projekt tematizující aktuální společenská i politická témata. Hudebně založený na žánrové hravosti kombinující alternativní rock, mathrock, jazzové elementy i postpunk.
Kytarista HIPPOTRAKTOR Sander Rom se svou druhou skupinou prezentuje zvláštní rockovou alternativu s nervózní atmosférou a funky prvky. I tvrdší a melodické polohy se objeví. Možná jen pro omezený okruh posluchačů, neboť to smrdí inspirací Mike Patonem.
Mexická odpověď na AMARANTHE. Je to trochu ostřejší, v základu více do deathu, téměř bez čistého mužského zpěvu a méně chytlavých melodií, ve kterých má zase navrch Mörckova parta. Ale je to dobré.